Biszkopt piernikowy z kremem budyniowym przepis |
Biszkopt piernikowy z kremem budyniowym
Jakim kremem można przełożyć biszkopt piernikowy?
Biszkopt piernikowy z kremem budyniowym i dżemem to nie jedyny pomysł na pyszne ciasto na Święta. Biszkopt piernikowy z mascarpone lub biszkopt piernikowy z galaretką smakują równie dobrze. Jeśli lubicie galaretkę możecie wylać ją na dzisiejsze ciasto (na wystudzony budyń).
Przepisy na pierniki i ciasto piernikowe
Na mojej stronie znajdziecie sporo ciekawych przepisów na ciasto piernikowe lub pierniczki. Bardzo polecam mój ekspresowy piernik w 5 minut oraz szybkie, miękkie pierniczki. Absolutnym HITEM są na blogu najlepsze pierniczki alpejskie (od razu mięciutkie i bardzo pulchne):
Biszkopt piernikowy z kremem budyniowym przepis
Biszkopt piernikowy z kremem budyniowym, składniki:
na blaszkę o wymiarach 24x24 cm:
do odmierzania używamy szklanki o pojemności 250 ml:
na biszkopt:
3 jajka,
1/2 szklanki cukru,
100 g mąki pszennej,
czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
3 łyżeczki przyprawy do piernika
płaska łyżeczka kakao
ok. 1/3 szklanki wody plus kilka łyżeczek soku z cytryny do nasączenia biszkoptu
kilka czubatych łyżeczek dżemu z czarnej porzeczki (lub powideł albo gęstej konfitury)
na krem budyniowy:
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (40g)
750 ml mleka,
100 g masła,
3-4 łyżki cukru (lub do smaku)
80 g gorzkiej lub mlecznej czekolady (albo pół na pół),
50 ml śmietanki 30 % lub mleka
garść migdałów w płatkach lub posiekanych orzechów (można zastąpić kokosem lub ulubioną posypką)
Biszkopt piernikowy z kremem budyniowym, przygotowanie:
Przygotować biszkopt piernikowy: jajka ubić z cukrem na jasną, gęstą i puszystą masę (zajmie to około 7-10 minut). W drugiej misce wymieszać przesiane kakao, mąkę, przyprawę do piernika i proszek do pieczenia. Dodać je do ubitej masy jajecznej, posypując delikatnie po wierzchu. Delikatnie wymieszać całość łyżką lub szpatułką. Wylać masę do wyłożonej papierem blaszki (tylko spód; boków niczym nie natłuszczać), wyrównać wierzch. Piec około 18-20 minut w 180 stopniach. Z wystudzonego biszkoptu ściąć spieczoną skórkę (odłożyć ją na później) i nasączyć ciasto sokiem z cytryny wymieszanym z wodą.
Przygotować szybki krem budyniowy: podgrzać połowę mleka z masłem i cukrem, aż masło się rozpuści. W pozostałym mleku rozmieszać proszek budyniowy. Dodać do podgrzanego mleka. Podgrzewać i mieszać, do powstania gęstego budyniu. Gorący, gęsty budyń wylać na biszkopt posmarowany dżemem.
Na ciepły budyń pokruszyć wcześniej ściętą skórkę z biszkoptu. Przygotować polewę: w gorącej śmietance lub mleku rozpuścić czekoladę. Najlepiej zostawić kawałki czekolady w gorącym mleku lub śmietance na kilka minut, a później szybko zamieszać. Czekoladę można też rozpuścić razem ze śmietanką lub mlekiem w kąpieli wodnej (nad parą). Polewą oblać wierzch ciasta i posypać płatkami migdałów lub orzechami. Schłodzić ciasto w lodówce do całkowitego stężenia budyniu.
Chcesz być na bieżąco z nowymi przepisami? Obserwuj mój profil na Facebooku:
Świetny pomysł na biszkopt :)
OdpowiedzUsuńnarobiłaś mi apetytu na to ciasto
OdpowiedzUsuń